Az egyik leggyakoribb üzleti jelenség egyben az egyik legzavaróbb is: amikor azt látjuk, hogy a sikeres vagy nagy potenciállal rendelkező vállalkozások nehéz – többnyire pénzügyi – kihívásokkal néznek szembe és gyakran nem tudnak elég hatékonyan reagálni a felmerült problémákra.
Amikor képtelenek megvédeni magukat az új termékekkel, technológiákkal vagy hatékonyabb stratégiákkal felfegyverzett versenytársakkal szemben és szinte tétlenül nézik, ahogy az árbevételük és a profitjuk erodálódik, a kiszámíthatatlanság miatt a legjobb szakembereik távoznak, és esetleg még a partnereik bizalma is zuhanórepülést vesz. Miért káros tehát, ha a vállalkozás csak rohan a pénze után?
A pénzügyi kiszámíthatatlanság és a fókuszvesztés káros hatásai
Első körben talán azt érdemes tisztáznunk, hogy mit tekinthetünk a vállalkozás szempontjából bizonytalan pénzügyi helyzetnek. Ha a tartalékai felhasználásával vagy külső erőforrásokkal tudja menedzselni a napi működést? Ha az ügyfelei többsége hosszú lejáratú fizetési határidővel teljesíti a számlái ellenértékét? Ha a hó végén túl sok a késve teljesített vagy ki nem egyenlített számla? Ha nincs miből új fejlesztéseket, innovációkat finanszírozni a cégnél? Ha nincs elegendő készpénzállomány a váratlanul felmerülő kiadásokra?
Nehéz lenne a fentiek közül akár csak egy kérdést is kiválasztani, hiszen végeredményben minden mindennel összefügg: a bizonytalan pénzügyi helyzet elszabadult dominó módjára döntheti be sorban a cég kulcsfontosságú területeit.
A pénzügyi stabilitás hiánya miatt:
- a vállalkozás felesleges költségekbe – például hitelfelvételbe – hajszolja magát,
- növekszenek az adminisztrációs terhek (például a behajtás, a hitelügyintézés miatt stb.),
- növekszik a nyomás a vezetőkön és a munkavállalókon egyaránt,
- akadozni kezd a termelékenység/szolgáltatás,
- romlik a versenyképesség,
- a partnerek bizalma megrendül a cégben.
Mit jelent mindez a gyakorlatban?
Amennyiben a pénzügyi stabilitás hiánycikké válik, a cégek gyakran olyan plusz problémákkal szembesülnek, hogy a napi túlélés érdekében szem elől tévesztik a vállalkozás üzleti céljait és érdekeit. A fókuszvesztés azonban több szinten is káros hatással van a szervezetre.
- Munkavállalói elégedetlenség: fluktuáció és elbocsátások
A kollégák egyik legerősebb mozgatórugója az egzisztenciális biztonság. Abban az esetben, ha a késve érkező fizetés, az elbocsátások vagy a létszámstop hatására úgy látják, hogy a társaság pénzügyei nincsenek rendben, erős motivációt érezhetnek a távozásra. Ezzel megnő a kockázata annak, hogy a piacképes tudással és tapasztalattal rendelkező kollégák távoznak és a helyükre nem tudnak senkit sem felvenni. Ennek rendkívül káros hatása lehet a termelékenységre.
2. Romlik a termék/szolgáltatás minősége
Pénzügyi nehézségek miatt előfordulhat, hogy a vállalkozás kompromisszumokra kényszerül például egy minőségi alapanyag tekintetében, a folyamatok átalakításában vagy a szervezeti létszám csökkentésében. Ennek már nemcsak a cég falain belül, de a partnerek/végfelhasználók esetében is lesz érezhető hatása.
Ráadásul a minőségromlás okán az ügyfelektől érkező elégedetlen hangok, a szakmai egyet nem értés, a túlórák és stresszes vezetők miatt távozó kollégák igazán robbanóképes elegyet alkotnak.
3. Elmaradnak az innovatív fejlesztések és beruházások
Előfordulhat, hogy az igények teljesítéséhez szükség lenne egy:
- újabb kamionra vagy teherautóra,
- plusz kapacitásra egy újabb gyártósor kiépítésével,
- soron kívüli árubeszerzésre,
- a telephely bővítésére,
- a géppark bővítésére,
- új kollégák alkalmazására stb.
Akkor azonban, ha a cég pénze számlákban áll és folyamatosan csak a pénze után rohan, keresztet vethet az árbevétel és profit, valamint a versenyképesség és az ügyfélkör növekedésére.
Ugye te sem szeretnél a pénzed után futni? Akkor próbáld ki a Flexibill digitális faktoring szolgáltatását és élvezd, hogy akár 24 órán belül használhatod a saját pénzedet. Nem lesz szükséged hitelre ahhoz, hogy elutald a munkabéreket vagy berendeld az újabb adag árut.