Vannak olyan helyzetek, amikor a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság kifejezetten előnyös lehet – például a kreatív szakmákban nagy hasznát veszik ezeknek az ösztönzőknek. Ugyanakkor az alkalmazottaiért, a vállalat biztonságos működtetéséért és hiteleiért, a partnereiért, valamint az ügyfeleiért felelős cégek számára a pénzügyi bizonytalanság az egyik legnagyobb veszélyforrás.
Gazdasági döntéseket nemcsak vállalkozások hoznak, hanem a munkavállalók is. A cégek például az általuk értékesített termékek és szolgáltatások iránti várható kereslet alapján fektetnek be, a befektetők pedig a várható haszon alapján új termékek kutatására és a szolgáltatások fejlesztésére irányíthatják a forrásokat. Emellett az együttműködésre felkért partnerek is többnyire a matek alapján döntenek arról, hogy mekkora kockázat rejlik az adott céggel való üzleti kapcsolatban.
Ezen felül azonban hiba lenne elfeledkezni a kollégákról is, akik minden hónapban várják a bérüket. Az alkalmazottak ugyanis a kiszámítható fizetés és karrierút mellett elvárható jólét/életszínvonal alapján döntenek az otthonteremtésről és családalapításról, a tanulmányaik folytatásáról – továbbképzésről, a megtakarítási formáikról és a kisebb-nagyobb kiadásaikról. Ahogy láthatjuk, a legtöbb B2B és B2C gazdasági döntést a kiszámítható pénzügyi környezet és a várható eredmények alapján hozzák meg. De mi történik akkor, ha porszem kerül a gépezetbe?
Mi a pénzügyi bizonytalanság kockázata a cégek számára?
-
Elmaradnak az infrastrukturális fejlesztések
Abban az esetben, ha a pénzügyi kockázat magas, esetleg a cég a hosszú – 30,45, 60 vagy 90 napos – lejárati határidővel jut csak hozzá a pénzéhez, nehezebb gazdálkodni és előre tervezni a telephely, a járműállomány vagy épp a számítógépes eszközpark fejlesztésére fordítható összegekkel.
2. Lelassul a vállalat növekedése
A pénzügyi bizonytalanság és a forráshiány az új ügyfelek és megrendelések fogadását is hátráltatja. Például, ha a vállalkozáshoz beesik egy soron kívüli megrendelés, de likviditási problémák miatt nem tudja megrendelni az újabb adag árut vagy megfinanszírozni az újabb fuvart, azzal gyakorlatilag saját magát hátráltatja. A gyümölcsöző üzleti kapcsolatok a megbízhatóságon és a pontos teljesítésen múlnak, valamint a versenyképes terméken/szolgáltatáson.
3. Működési költségek finanszírozása
Minden vállalkozásnál vannak olyan fix költségek – az ÁFA, az iroda/telephely bérleti díja, a járművek lízingköltsége és üzemanyag-költsége, munkabérek és ehhez kapcsolódó járulékok-adók, szoftverköltségek, esetleg vállalkozói hitelek stb. – amiket minden hónapban, adott határidőre kellene teljesíteni. Amennyiben a céged esetleg túl későn jut a pénzéhez, a működés finanszírozása bizonytalanná, rosszabb esetben fenntarthatatlanná válik.
4. Toborzási problémák
Ma már számtalan módszer van arra, hogy az állásinterjúra érkező jelöltek leellenőrizzék a cég anyagi stabilitását és pénzügyi kultúráját, valamint az általuk biztosított bérszínvonalat, az előrelépés lehetőségeit.
Amennyiben ezen a teszten nem megy át a vállalkozás, az a magas szakmai színvonalat képviselő, tapasztalt szakemberek számára is vörös posztó lehet, ahogy az is, ha a vállalkozás nem tud versenyképes jövedelmeket kigazdálkodni. Emiatt a céged akár toborzási problémákkal is találkozhat.
5. Magas fluktuáció
A pénzügyi – illetve a munkavállaló szempontjából egzisztenciális – bizonytalanságnak nincsen megtartó ereje. Ha késik a fizetés, nincsenek biztosítva a munkavégzés feltételei vagy a munkakörülmények nem megfelelőek, a meglévő kollégák is lépni fognak. Mindent összevetve, a pénzügyi bizonytalanság magas kockázat a cég és a munkavállalók számára egyaránt: életük számtalan területére hatással van.
Szeretnéd elkerülni, hogy ilyen bizonytalan helyzetbe kerülj? Akkor válts Flexibillre és juss hozzá a saját pénzedhez 30 nap helyett akár 24 órán belül.