Megugró rendelésszám? Gratulálunk – de miből lesz majd finanszírozva?

Egy vállalkozás életében kevés jobb hír van annál, mint amikor hirtelen megnő a kereslet. Több megrendelés, új partnerek, növekvő árbevétel – papíron ez a fejlődés egyértelmű jele. A valóság azonban sokkal árnyaltabb, különösen B2B környezetben.

A megnövekedett rendelésállomány ugyanis nemcsak lehetőséget, hanem azonnali pénzügyi kihívást is jelent. A gyártás, a beszerzés, a logisztika és az operáció költségei azonnal jelentkeznek, miközben a bevételek jellemzően csak hetekkel vagy hónapokkal később érkeznek meg. Ez az a pont, ahol a növekedés könnyen likviditási problémává válhat – különösen az FMCG szektorban.

Az FMCG működés logikája: amikor a termék gyorsan fogy, de a pénz késik

Az FMCG (Fast Moving Consumer Goods) szektor egyik alapvető sajátossága a gyors árumozgás. A termékek gyorsan cserélődnek, a készletek folyamatosan forognak, a piac tempója pedig állandó nyomás alatt tartja a gyártókat és beszállítókat.

A pénz azonban nem követi ezt a tempót. A nagy kereskedelmi láncok és disztribútorok gyakran 30–60–90 napos fizetési határidőkkel dolgoznak, ami azt jelenti, hogy a beszállító már rég teljesített, de a bevétel még nem érkezett meg. Ez a működési modell rendszerszinten épít a beszállítók finanszírozási képességére.

A növekedés ára: előfinanszírozott működés

Amikor megugrik a rendelésszám, arra egy vállalkozásnak azonnal reagálnia kell. Több alapanyagot kell beszerezni, növelni kell a gyártási kapacitást, gyakran munkaerőt kell bővíteni, és a logisztikai láncot is skálázni kell.

Mindez azt jelenti, hogy a növekedés első fázisa mindig költségnövekedéssel jár. A bevétel csak később követi ezt, amikor a számlák kiegyenlítésre kerülnek. Ez a különbség – az időben eltolódó költségek és bevételek közötti rés – az egyik legfontosabb oka a cash-flow problémáknak a gyorsan növekvő cégeknél.

Mi történik, ha nincs a növekedés mögött likviditás?

Ha a vállalkozás nem rendelkezik megfelelő pénzügyi tartalékokkal vagy rugalmas finanszírozási megoldással, akkor a növekedés könnyen visszaüthet. Előfordulhat, hogy nem tudja kiszolgálni az új megrendeléseket, vagy csak úgy, hogy közben más területeken vállal kockázatot.

Ez nemcsak operatív probléma, hanem stratégiai is egyben. Egy elutasított rendelés vagy az akadozó teljesítés hosszú távon az ügyfélkapcsolatok romlásához vezethet és csorbíthatja a cég hírnevét. A paradoxon tehát adott: a sikeres értékesítés akár a növekedés korlátjává is válhat, ha nincs mögötte stabil finanszírozás.

Faktoring: amikor a számla nem vár 60 napot

A faktoring ebben a helyzetben egy olyan eszköz, amely azonnali megoldást nyújt a likviditási problémákra. A vállalkozás nem várja meg a fizetési határidőt, hanem a kiállított számla ellenében rövid időn belül hozzájut annak jelentős részéhez.

Az FMCG szektorban különösen sokat számít a tempó: a gyártásnak, a kiszállításnak és az utánpótlásnak folyamatosan mennie kell. A faktoring abban segít, hogy ne a vevők fizetési határideje határozza meg a működésed ritmusát, hanem az, hogy mennyi rendelést tudsz teljesíteni.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem kell visszafogni a növekedést csak azért, mert a pénz később érkezik meg. A működésed stabil marad, a kapacitásodat pedig akkor is ki tudod használni, amikor a bevételek még úton vannak.

Miért nem hitel, és miért jobb bizonyos helyzetekben?

Sokan reflexből hitelben gondolkodnak, ha finanszírozási kérdés merül fel. A faktoring azonban más logikán alapul. Nem a jövőbeli bevételt terheli meg, hanem a már teljesített, kiállított számlákat alakítja át azonnali likviditássá.

Ez azért fontos különbség, mert nem növeli klasszikus értelemben az eladósodottságot és sokkal rugalmasabban követi a vállalkozás működését. Minél több a számla, annál nagyobb a bevonható forrás. Ez a dinamika különösen jól illeszkedik az FMCG szektor változó és gyors tempójához.

Iparági sajátosságok, ahol a faktoring különösen indokolt

Az FMCG mellett több olyan ágazat is akad, ahol a hosszú fizetési határidők és a folyamatos működési költségek kombinációja állandó likviditási nyomást eredményez. A kereskedelemben és a szállítmányozásban a készletezés és a szállítás finanszírozása folyamatos pénzlekötést jelent.

Hasonló a helyzet az építőiparban vagy akár a borászatoknál is, ahol a termelési ciklusok és a bevételek időben eltolódnak egymástól. A faktoring ezekben az iparágakban nem kivételes megoldás, hanem egyre inkább a stabil működés része. Nem véletlen, hogy a követelésfinanszírozás szerepe világszerte folyamatosan nő.

A legfontosabb felismerés az, hogy a növekedés önmagában nem oldja meg a pénzügyi kérdéseket. Sőt, sok esetben éppen a növekedés teszi láthatóvá a működés gyenge pontjait. Az FMCG szektorban ez különösen igaz, ahol a tempó és a volumen egyszerre növeli a lehetőségeket és a kockázatokat.

A faktoring pedig ebben a környezetben nem a tűzoltás eszköze, hanem tudatos pénzügyi stratégia. Segít abban, hogy a vállalkozás ne csak megszerezze a megrendeléseket, hanem képes is legyen azokat stabilan, kiszámíthatóan teljesíteni. Ennek köszönhetően pedig a növekedés valóban fenntarthatóvá válik.

Oszd meg valakivel, akinek segíthet

Facebook
LinkedIn

Mélyépítéssel foglalkozó cég
esettanulmánya

Építőipar

Szállítmányozási cég
esettanulmánya

Kereskedelem

Tartalomjegyzék

Jelentkezz és pörgessük fel a vállalkozásod!

Az űrlap kitöltése kötelezettségmentes, csak az ajánlatadási folyamat része.

ESETTANULMÁNY

CÉG PROFILJA

Mélyépítéssel foglalkozó cég, 2 mrd Ft árbevétellel, saját, gépekkel és szakembergárdával, 7 év építőiparban eltöltött szakértelemmel.

KIHÍVÁS

Az ütemezések szerint haladnak a munkák, első ütem teljesítés igazolása rendelkezésre áll, de a korábban már jelzett hosszabb 90 napos fizetési határidő szerepel. A mélyépítő Kft-nek el kell kezdeni a következő ütem munkálatait, és folyamatosan gyűlnek a költségszámlái, az embereknek bért kell fizetni, szeretne előbb hozzájutni a pénzéhez.

MEGOLDÁS

A mélyépítő kft. a kiállított teljesítés igazolás  és számla másolatát benyújtotta társaságunkhoz, és 1-2 napon belül, ahogy a fővállalkozó visszaigazolta, hogy minden rendben a számlával, a faktorcég kifizette a számla értékének a 90%-át a mélyépítő Kft-nek. Így a mélyépítő Kft ki tudja fizetni a felmerült költségeit, alkalmazottai bérét, és van elegendő tőkéje a 2. ütem elvégzéséhez.

A mélyépítő Kft a fenti gyakorlatot követte a további ütemek számláinak kiállításakor, így lett elegendő tőkéje a működéshez, kivitelezéshez, továbbá szerzett egy újabb referenciát, és kapcsolatot a fővállalkozó nevében.

ESETTANULMÁNY

CÉG PROFILJA

Szállítmányozással foglalkozó cég, 250-300m Ft árbevétellel, 2 lízingelt kamionnal rendelkezik, saját telephellyel Pécelen.

KIHÍVÁS

A szállítmányozó cég szeretne előbb a hozzájutni a pénzéhez hiszen szinte minden megrendelője 30 vagy annál több napra fizeti ki a számlákat, így van olyan hónap amikor az elvégzett munkák csupán töredéke folyik be a kasszába. A kamionokat tankolni kell, és havonta lízing díjakat is rendezni szükséges, hiszen ellenkező esetben a munkaeszközei és a cége kerül veszélybe.

MEGOLDÁS

Cégünkkel írt alá a szállítmányozó cég faktorszerződést, melynek révén a számla kiállítását követően pár napon belül hozzájut a számla értékének jelentős részéhez, így tudja tankolni a kamionokat, és a lízingdíjat is tudja fizetni, továbbá újabb munkákat is tud vállalni.

ESETTANULMÁNY

CÉG PROFILJA

Újonnan alapított borász Kft, 3-4 hektáros szőlő ültetvénnyel. A cég üzletláncokba és nagyobb borkereskedő cégekbe, szállodákba tervez beszállítani, használva eddigi kapcsolatrendszerét.

KIHÍVÁS

Induló vállalkozásként, a meglévő tőkét elköltötte a cég a minőségi borok beszerzésére, melyet tovább kíván értékesíteni, továbbá az ültetvénnyel kapcsolatban is merültek fel nem várt költségek. Borász Kft. szerződött üzletláncokkal, indulhat a beszállítás. Az üzletláncok 45-60 napra fizetik ki a beszállított bor ellenértékét, viszont ha értékesíti a teljes készletet a cég nem lesz tőkéje a következő beszerzésre, és a borász Kft addig felmerült működési költségeit sem tudja fedezni. Az ügyfél igénye tehát minél előbb hozzájutni a pénzéhez.

MEGOLDÁS

Miután a borász Kft faktorszerződést kötött cégünkkel, a számlakiállítást követő pár napon belül hozzájutott a számla ellenértékének nagy részéhez (90%), így a további beszerzéseit tudta fedezni, és induló vállalkozóként kapott finanszírozást, ingatlan és ingó fedezett nélkül.