Az üzleti bizalom elnyerése érdekében a 30 napos fizetési határidő kecsegtető ajánlat lehet – az ügyfélnek. Azonban a számlát kiállító cég számára nemcsak előnyöket, hátrányokat is tartogat. Máris megnézzük, milyeneket.
Magyarországon is van lehetőség arra, hogy hosszú fizetési határidővel – 30, 45, 60 és 90 nappal – állítsuk ki a számlát üzleti partnereink számára. Ez leginkább az áruházi beszállítók, a szállítmányozó cégek körében terjedt el, de természetesen más iparágakban is szembesülhetünk velük.
Általánosságban véve elmondhatjuk, hogy hosszú fizetési határidő esetén a partner ugyan jól jár, hiszen akár a részére leszállított termékek értékesítése után is teljesítheti a számla ellenértékét, mialatt az árut biztosító vállalkozó még mindig a pénzére vár. Éppen ezért, némileg igazságtalan a helyzet, hiszen a néhány előny mellett, a 30 napos fizetési határidő a vállalkozás számára pénzügyi kockázatot is jelent.
A 30 napos fizetési határidő előnyei a cégednek
- Sikeresebben bővítheted az ügyfélkörödet
Amennyiben 30 napos fizetési határidőt kínálsz, az erős ösztönző faktor lehet az üzleti partnerek számára. Főleg a nagyvállalatok értékelik, sőt el is várják ezt a gesztust, ahol akkora árumennyiséggel kereskednek, hogy lehetetlenség lenne minden tétel azonnali vagy korai teljesítése. Emellett persze azok az ügyfelek is kapnak az alkalmon, akiknek esetleg szintén pénzforgalmi problémáik vannak, ezért az alapos háttérellenőrzés erősen javasolt.
2. Megtartó ereje van, segít fenntartani az ügyfélkörödet
Nehéz szembe menni a forgalommal, ha a versenytársak minden további nélkül bevállalják a 30 napos fizetési határidőt. Több mint valószínű, hogyha ettől kedvezőtlenebb feltételeket – például 8 vagy 15 napos határidőt – szeretnél kialkudni, azt se a potenciális, se a már meglévő ügyfelek nem fogják értékelni. Éppen ezért, ebben az esetben a 30 nap komoly megtartó erő is lehet.
3. Növeli az ügyfelek hűségét
Legyünk őszinték: ha hosszú fizetési határidőkkel dolgozol, az az ügyfelednek kényelmesebb, mint neked, hiszen ebben az esetben a várakozás során a céged viseli a pénzügyi kockázatot. Ugyanakkor ez a számlázási metódus képviselhet akkora hozzáadott értéket az amúgy is jó minőségű szolgáltatásod/terméked mellett, ami növeli a vásárlói hűséget.
A 30 napos fizetési határidő hátrányai
- Pénzforgalmi problémákat okozhat
Ha a vállalkozásod működése és fejlődése erősen függ a pontosan és gyorsan érkező bevételektől, a 30 napos fizetési határidő kockázatos vállalás lehet. Egészen addig csökkentett működőtőkével rendelkezel amíg nem vagy a pénzednél, ezért addig se egy újabb adag árut, se egy újabb fuvart nem tudsz megfinanszírozni.
2. Működési problémák jelentkezhetnek
Nemcsak a fejlesztések, de a mindennapi működés fenntartása is veszélybe kerülhet akkor, ha hosszú lejáratú számlákkal dolgozol. Ha csúsznak a munkabérek, ha leáll az egyik gép az üzemben és nincs elég készpénz a szerelő kihívására, az több szempontból is kockázatos a vállalkozásodra nézve.
3. Nő a késve vagy egyáltalán nem fizető ügyfelek kockázata
Bár bőséges idő áll az ügyfelek részére, gyakran előfordul, hogy megfeledkeznek a számlafizetésről, esetleg ki sem akarják fizetni a termék/szolgáltatás ellenértékét. Ez tovább mélyítheti a pénzforgalmi problémákból eredő komplikációkat, mivel a vállalkozó továbbra sem tud teljesíteni, mert rohan a pénze után.
Szerencsére a 30 napos fizetési határidő okozta nehézségek kiküszöbölésére is van lehetőség, hiszen a digitális faktoring segítségével nem kell kivárni a 30 vagy 60 napot: a céged számlájára akár már 24 órán belül megérkezhet az utalás.