Mondhatjuk, hogy ez az új normális: nem kizárólagosan, de leginkább a nagyvállalatokra jellemző, hogy egyre későbbi – akár 60 vagy 90 napos – fizetési határidőket szabnak, főleg akkor, ha kisebb beszállítókról van szó. De miért alakult ez így és kinek előnyös a 60 napos fizetési határidő?
Cégtulajdonosok, vállalatvezetők, ügyvezető igazgatók és pénzügyi vezetők egyaránt érzik magukon a nyomást, amit a vállalkozás pénzügyi stabilitásának, likviditásának biztosítása, illetve a cash-flow egyensúly kialakítása jelent. Ez nagy általánosságban igaz minden időszakra, de gazdasági recesszió idején különösképpen.
Miért fontos a partnereidnek a 60 napos fizetési határidő?
Amikor a 2007–2008-as években nemcsak a hazai, de a komplett világgazdaság megbicsaklott, rendkívüli felelősség nehezedett a felelős beosztásban lévő vállalat- és pénzügyi vezetőkre annak érdekében, hogy biztosítsák a cég pénzügyi stabilitását.
A logika egyszerű és világos: minél tovább tudják a számlájukon tartani a pénzüket, annál likvidebbek és annál nagyobb biztonságban vannak. Éppen ezért nem érdekük a bejövő számlák gyors kifizetése, hiszen ezzel vagy a felhalmozott tartalékokat csapolnák meg, vagy pénzt vonnának el az új termékek fejlesztésétől, a felvásárlásoktól, a marketingtől vagy bármi mástól, ami növelheti a bevételeiket.
Ennél fogva, 2 lehetőség áll előttük: a fizetési határidőt tolják ki a lehető legtovább vagy kénytelenek a beruházásokat, innovációkat más finanszírozási módszerekkel megoldani, például drága vállalkozói hitelekkel. Ebből a szemszögből nézve a határidő minél további kitolása az egyik legjobb taktika, amivel élhetnek.
Természetesen a korábban és főleg a recesszió előtt sok vállalkozás vonakodott a fizetési határidő meghosszabbításától, mert – jogosan – attól tartottak, hogy megzavarja ellátási lánc zavartalanságát és hamar elveszíthetik azokat a beszállítókat, akikkel már évek óta zökkenőmentesen működnek együtt. Ráadásul egy esetleges áremelés is benne volt a pakliban.
Mindazonáltal mégiscsak a vállalat likviditása volt a fontosabb szempont. Ezért nyert teret leginkább az utóbbi 10-15 évben az a tendencia, hogy a cégek a fizetési határidőket előbb 30 napról 45 napra, vagy 60 napról 90 napra, sőt néha tovább is megpróbálják kitolni.
Valóban igazságtalan, de nehéz tenni ellene
Hosszú fizetési határidő esetén sajnos a megnő a te kockázatod is. A fentiek alapján elmondhatjuk, hogy gyakorlatilag a céged és a többi beszállító hitelezi a nagyvállalatot, lényegében kamatmentesen. Azonban addig, amíg a partnered a likviditását növeli, esetleg fejleszti a cégét, ügyfeleket toboroz, többet költ a marketingre és mindent meg tud tenni a növekedés érdekében, a vállalkozásodat nehezített pályára tereli.
A 60 napos fizetési határidőnek köszönhetően házon belül fokozódik a bizonytalanság és ellehetetlenül az előre tervezés. Egy ideális világban és gazdasági környezetben a vállalkozás a teljesítést követően rögtön hozzájutna a pénzéhez, hogy teljesíthesse az olyan fix kiadásait, mint az ÁFA, a munkabérek, bérleti díjak, rezsi költség stb., amivel minden hónapban szembe találja magát.
A hosszú fizetési határidő miatt azonban a saját pénzügyi tartalékához kénytelen hozzányúlni, hogy ne halmozza a ki nem fizetett költségeket. Hiszen minél több fix költség és számla halmozódik, annál nagyobb lesz a kockázat a fizetőképesség elvesztésére.
Fontos szempont továbbá az is, hogy a hosszú lejáratú követelések – és persze a késve teljesített kifizetések is – lassítják a vállalkozás növekedését. Addig, amíg a cég pénze a számlákban áll, csökkentett működőtőkével rendelkezik. Ez többek között azt jelenti, hogy még a legkisebb beruházások megvalósítása is akadályokba ütközik, ami viszont már nemcsak a vezetőkre, de az alkalmazottakra is hatással lesz, mivel rontani fogja a munkavállalói morált.
A sarokba szorított helyzet ellenére, van lehetőség arra, hogy a nehezített pálya ellenére is biztosított legyen a működés, valamint a növekedés. Ennek egyik remek eszköze a digitális faktoring, aminek köszönhetően nem kell 60, de még 59 napot sem várnod a számlád ellenértékének teljesítésére. Már 24 órán belül hozzájuthatsz a pénzedhez.