A gazdasági nehézségek sújtotta magyar piaci viszonyok mellett különösen felértékelődőtt a hazai vállalkozások folyamatos fizetőképessége. A dráguló eszközbeszerzések, fenntartási költségek, a szomszédban dúló háború, valamint a legutóbbi adatok szerinti 25%-os infláció megpecsételheti egyes cégek sorsát. Ebben az instabil környezetben a fizetési késedelmek egyre gyakoribbá válhatnak, így a vállalkozásoknak kiemelt megfontoltsággal kell irányítaniuk a mindennapi működésüket, amiben a digitális faktoring hathatós segítséget nyújt.
Egyre nagyobb terheket cipelnek a gazdasági vezetők, ügyvezető igazgatók és a pénzügyi szakemberek, ugyanis az évek óta húzódó események, mint a koronavírus és az ukrán-orosz háború lavinaként zúdította a problémákat a vállalkozások nyakára. Mindez gyakori elbocsátásokban, leépítésekben és minden olyan fejlesztési projekt visszatartásában mutatkozik meg, amik nem a költségoptimalizálást tűzték ki célul.
A súlyosbodó gazdasági nehézségek végső soron az üzleti kapcsolatok gyengüléséhez is vezethetnek, mivel a rendszeresen fizetendő és fokozottan dráguló költségek törlesztése egyre nagyobb gondot okoz a vállalkozásoknak. Így a fix kiadások mellett a beszállítók által kiállított számlák is kifizetetlenül tornyosulnak.
A fizetési késedelem, mint az anyagi gondok katalizátora
Válsághelyzetben a pénz mellett az idő szerepe is felértékelődik. A vállalkozásoknak kulcsfontosságú, hogy megőrizzék fizetőképességüket, mivel a kései kifizetések gazdasági krízishelyzetben a cégek fennmaradásába is kerülhetnek.A fizetési késedelmek az alapvető pénzügyi nehézségeken túl az alábbi problémákhoz vezethetnek:
- Az a cég, amelynek későn érkeznek be a kintlévőségei, előbb-utóbb alacsony fizetőképességgel rendelkezhet, ami nem fest vonzó képet a befektetők számára. A rossz megítélés miatt csökken a vállalkozás hitelminősítési besorolása, így számos jövő- és jelenbeli finanszírozástól eshet el.
- Ha egy cég fizetési késedelmet szenved, az munkavállalói elégedetlenséget okozhat, mivel a fizetési nehézségek akadályozhatják a bérek és juttatások kifizetését. Ez negatívan befolyásolhatja a dolgozók teljesítményét és motivációját, ami megjelenik a vállalkozás eredményeiben is.
- A fizetési késedelmek miatt a cégek további költségeket is felhalmozhatnak, mint például a követelések behajtására vonatkozó költségek és a szállítói kapcsolatok helyreállításának költségei.
- A fizetési késedelemmel járó jogi következmények is súlyosak lehetnek, beleértve a kamatokat és büntetéseket (pl. kötbér), valamint a jogi eljárásokat, amelyek hosszadalmasak és költségesek lehetnek.
- Növekedés helyett túlélés: a folyamatos “sakkozás a költségekkel” arra vezethet, hogy a vállalkozás a fejlesztések helyett a fennmaradásra koncentrál. Ez versenyhátrányt jelenthet a skálázódó konkurenciához képest.
Az imént felsorolt pénzügyi gondok megelőzésére népszerű hazai gyakorlat a vállalkozói hitel felvétele, ami azonban a problémákat nem megoldja, hanem csak elodázza. Mert habár a cég képessé válhat az addig felmerülő költségeit rendezni, a kölcsönfelvételt is előbb-utóbb törlesztenie kell, amihez különböző kamatok is társulnak. Ehhez újabb kölcsönt kényszerül felvenni, így valójában adósságspirálba keveredik, amely ugyanabba a nehéz helyzetbe sodorhatja vissza a vállalkozást, mint amiben előzőleg is volt.
Hitelfelvétel helyett időtálló megoldás: digitális faktoring
A BÁV Faktor digitális faktoring szolgáltatásával nemcsak orvosolhatja, hanem meg is előzheti a pénzügyi nehézségeket és a rendszeresen felmerülő költségek okozta problémákat.
A szolgáltatásunk lényege, hogy gyakorlatilag megvesszük a cége faktorálásra kiválasztott számláit, melynek max. 90%-át akár 24 órán belül folyósítjuk. Ezt a 100%-ban digitális folyamatot valós időben nyomon is követheti.
Ennek a finanszírozási formának a szuperereje, hogy gyakorlatilag rövid távon, akár napok alatt is bebiztosíthatja a pénzügyi hátterét. Abból kiindulva, hogy a faktoring szolgáltatásunk révén szinte azonnal hozzájuthat pénze jelentős részéhez, mindig képes lesz a kiadásait finanszírozni.
A rövid távon elért stabilitás továbbá előfutára lehet a vállalkozás növekedésének is: az eddig elodázott fejlesztési projektek újra teret kapnak, amik által a cég a versenytársai elé kerülhet. A digitális faktoring tehát ideális eszköz arra, hogy egyrészt az azonnali pénzügyi problémákat orvosolja, másrészt hosszú távon is stabilitást nyújtson cége számára anélkül, hogy adósságot halmozna fel.
Több lábon álló pénzügyi stabilitás
A BÁV Faktor számos kiegészítő tevékenységet is folytat az ügyfelei számára, amivel további támogatást nyújt a pénzügyi biztonságuk megőrzésében. A kockázatelemzési szolgáltatásunk azt figyeli, hogy az adott ügyletre vonatkozóan mekkora kockázattal jár az adott partnerrel kialakított üzleti kapcsolat.
Hitelfelvételi igény esetén a bank által végzett előminősítési eljárással ellentétben a faktorcég nem az Ön cégét, hanem a vevőjét ellenőrzi, mivel a faktor beékelődésével felé fog teljesíteni. A vevőminősítésünk során tehát teljes képet kaphat arról is, hogy cégének mennyire kockázatos fenntartani üzleti kapcsolatát az adott partnerével.
Készítettünk mindezek mellé egy 20 pontos csekklistát, amellyel Ön is felmérheti a partnereinek fizetőképességét. Ebben a dokumentumban összefoglaltuk, miért kiemelten fontos ellenőrizni üzleti kapcsolatainak stabilitását és az ehhez szükséges eszköztárat, valamint javaslatainkat is belefoglaltuk.
A tartozást jobb megelőzni, mint behajtani! A Partner ellenőrző checklistet itt tudja elérni.